Pzt - Cmt 09:00-18:00 Açık

Ev Fiyatları

0
(0)

Son dönemlerde ev fiyatları ciddi oranda artmış olup bunlar hesaplanırken çok sayıda unsur dikkate alınır. Satış bedeli ile kira bedeli arasında genellikle minimum 200 kat değişen oranlar vardır. Buna göre kira bedeli 2500 TL olan bir evin yaklaşık 17 yıllık amortisman değeri de dikkate alındığında satış bedeli yaklaşık 510.000 TL civarında belirlenir. Bu oranlar evden eve farklılık gösterir. Çünkü fiyatlar üzerinde mahalle, ilçe, şehir gibi durumlar doğrudan etkilidir. Merkezi konumda bulunan evler için belirlenen fiyat aralığı her zaman uzak noktalara kıyasla biraz daha yüksektir.

Ev almak ya da kiralamak istediğinizde evin değerini artıran özellikleri dikkate almalısınız. Özel bir manzarasının olması, bina yaşı, güneş ışığı alan bir cephede bulunması ve bu gibi özellikler fiyatlarda yukarı yönlü hareketliliğe neden olur. Eğer sosyal donatıları fazla olan markalı konut projelerinde ev almak istiyorsanız bunlar için ödeyeceğiniz toplam tutar biraz daha fazla olacaktır.

Evin Gerçek Değeri Nasıl Anlaşılır?

Belirlenen ev fiyatları gerçek değeri yansıtıyor mu diye anlamak için aylık kira bedeline göre hesaplama yapabilirsiniz. Evin kira bedeli yüksekse bu durumda değeri daha da fazla olacaktır. Ülkemizde genellikle ev bedeli hesaplanırken yaklaşık 214 kira bedeli dikkate alınır. Ancak kirayı etkileyen unsurlar özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde fazla olduğundan buralarda fiyatlarda oynamalar meydana gelebilir.

Ev fiyatları belirlenirken eve değer katan özellikler arasında yeni bina olması, spor salonu ve sosyal tesis gibi ortak alanlarının bulunması, havuzunu olması, binada asansör bulunması, dairenin ışık alan ve ön cephede olması, ara katta bir daire olması, manzarasının bulunması yer alır. Bunlar ne kadar fazla sayıda olursa ev fiyatları da o kadar artacaktır. Bu fiyatları karşılayarak ev alabilmek için sizin için en doğru adres Eminevim olacaktır.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için kalplere tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi...

Sosyal hesaplarında paylaşabilirsin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığına üzüldük!

Biz bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yayını nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Bir Yorum Bırakın

Farmasi'ye Üye Olan Kazanıyor

Son Paylaşımlar

    Son Yorumlar