Pzt - Cmt 09:00-18:00 Açık

Arapça Tercüme

5
(1)

Arap dili Avrupa dilleriyle kıyaslandığında birçok farklı özellikleri olan bir dildir. Dünyanın en eski dillerinden biri olan Arapça bugün dünyada Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Mısır, Kuveyt, Yemen, Ürdün, Somali başta olmak üzere birçok ülkede konuşulmaktadır. Yalnızca Orta Doğu’da değil, Afrika’da da bazı bölgelerde yaygın bir dil olan Arapça, Sami dilleri ailesindendir. Arapçanın birçok biçimi vardır ve günümüzde okullarda öğretilen dil modern Arapça olarak adlandırılır. Arapça tercüme yapılırken bu hususlar dikkate alınmalıdır.

 

Arapçanın yüzyıllar boyunca konuşulan edebi bir dil olduğu bilinmektedir. Özellikle Orta Çağ döneminde dünyada hâkim dillerin arasında olan Arapçanın bilimde, felsefede ve matematikte güçlü bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden Orta Çağ’dan günümüze kadar Arapça tercüme eserler önemli bir konu olmuştur. Avrupa dilleri üzerinde daima güçlü bir etkiye sahip olan bu dili öğrenmek önemlidir.

 

Arapçanın alfabesinde 28 harf vardır. Bu 28 harf şekillerden oluşur ve Arapçayı öğrenmek isteyen insanın ilk yapması gereken şey, bu harfleri öğrenmektir. Arapçadaki 28 harfin 22’si Sami harfleridir. Diğer 6 harf ise Arapçaya özgü harflerdir. Harflerin yazılışı, bir kelimenin başta, ortada veya sonda bulunduğunda değişen halleri vardır. Bu değişiklikleri bilmek, bu dili öğrenmenin ilk adımıdır. Arapçanın sağdan sola yazılması, Arapçayı öğrenmeyi zorlaştıran en büyük unsurdur. Arapçanın kolay yanı ise kelimelerin bir kökten türetilmesidir. Böylece bir kelimeyi öğrendiğinizde o kelimeyle ilgili olan tüm kelimeleri de tahmin edebilirsiniz. Arapça tercüme yaparken bu püf noktası çok işinize yarayacaktır.

 

Arapçada isimlerin eril ve dişil halleri vardır. İsmin halleri ise kelimelerin en sonuna getirilen ünlü hareketleriyle nitelenir. Arapça tercüme yapmanın en büyük zorluklarından biri sesli harflerin çoğunlukla yazıda gösterilmemesidir. Seslerin ince veya kalınlıklarına göre kullanılan harfleri öğrenmek, bu dilin en büyük zorluklarından biridir. https://ceviricozumleri.com

 

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için kalplere tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi...

Sosyal hesaplarında paylaşabilirsin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığına üzüldük!

Biz bu yazıyı geliştirelim!

Bize bu yayını nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Bir Yorum Bırakın

Farmasi'ye Üye Olan Kazanıyor

Son Paylaşımlar

    Son Yorumlar